ЛУ-КЛУБ: Учим с удоволствие и за развлечение

  [BG]   EN  
ЛУ-КЛУБ: Учим с удоволствие и за развлечение

Начало
Що е ЛУ
ЛУ-клуб мисия
За кого е ЛУ-клуб
Кои сме ние
Архив
Връзки
Изтеглете си


Новини ЛУ за развлечение ЕВРОВИЗИЯ 2011 Календар Контакт

Новини / ЛУ

Вземи в gLOG
25 Април 11, 14:46 / Автор: vesti.bg - "Дойче веле"
Мозъкът – "пълен егоист"
Мозъкът ни е тотален егоист, който потиска останалата част от тялото. В търсене на стратегии за намаляване на стреса, германски учени разкриват триковете, с които "главният ни компютър" ни прилъгва, например за да изоставим диета.

Ахим Петерс се занимава с изследвания на човешкия мозък. Голяма част от времето си той отделя на начините, по които можем да избягаме от стреса.

"Наш основен проблем е не стресът сам по себе си, а нашето напасване на хроничния психо-социален стрес. Това напасване води при различните хора или до надебеляване, или до отслабване, или до депресия".

Обяснението на учения като че дава отговор на два от основните проблеми на съвременното консуматорско общество. Първо, дебелеене или слабеене, и второ - депресия.

Ученият съветва хората с наднормено тегло да поставят в центъра на своите усилия не тялото, а чувствата си. Ако овладяването на стреса и справянето с него е успешно, шансовете за естествено намаляване на теглото са много големи.

Основната теза на Ахим Петерс е за "егоистичния мозък". Така е озаглавена и наскоро излязлата му книга, в която той описва дългогодишния си опит, основан на над 10 хил. студии и обяснява защо диетите се провалят, а мозъкът се бори с тялото.

Ключовата дума тук е "енергия". Заради енергията тялото и мозъкът са в постоянен конфликт. Най-важното "гориво" за мозъка е захарта или глюкозата. Въпреки че представлява само два процента от общото ни тегло, мозъкът употребява половината от глюкозата, която тялото ни приема, а в стресови дни изискванията му скачат дори до 90%.

Мисловният ни орган настоява да получи необходимото количество енергия, дори това да е за сметка на другите органи и тяхното здраве. След катастрофи, при които хора са били на прага на гладна смърт, учени са установили, че мозъкът на отслабналите почти до скелети пострадали не е загубил тегло, въпреки че другите им органи са се смалили, а самите те са били само кожа и кости...

Цялата статия: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3771971

Свързано с  темата видео интервю:
Д-р Касабие: диетата е нагласа на ума



Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

4.4645